BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE
Bezpieczeństwo własne jest najważniejszym elementem każdej akcji ratowniczej. Gdyż jedynie żywy i zdrowy ratownik jest w stanie udzielić innym fachowej pomocy J. Podczas udzielania pomocy innym czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Zawsze należy mieć założone rękawiczki jednorazowe lub przynajmniej jakiś worek w celu odizolowania naszej skóry od krwi pacjenta gdyż nie mamy wiedzy o tym czy jest on chory na choroby przenoszone za pomocą kontaktu z płynami ustrojowymi, takimi jak przykładowo wirus HIV, zapalenie wątroby typu B,C … . Do płynów ustrojowych po kontakcie z którymi jesteśmy w stanie się zarazić różnymi schorzeniami zalicza się : krew, limfę, ślinę, pot, sperce, wydzielinę z pochwy, łzy. Oprócz założenia rękawiczek, wskazane jest ubranie także okularów ochronnych w celu ochrony oczu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogą się tam dostać w wyniku dostania się do nich krwi i innych płynów ustrojowych naszego pacjenta.
Podczas udzielania pierwszej pomocy musimy uważać by sami nie zostalibyśmy ranni. Nie można udzielać pomocy na środku ruchliwej drogi w razie, możliwości powinniśmy przetransportować poszkodowanego na pobocze, podczas wypadku samochodowego powinniśmy zawsze pamiętać o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego :
na autostradzie lub drodze ekspresowej-
· umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu, a ponadto należy także włączyć światła awaryjne pojazdu lub pozycyjne.
na pozostałych drogach:
- poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych/ pozycyjne,
- na obszarze zabudowanym - umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m. włączyć światła awaryjne/ pozycyjne
Należy pamiętać także podczas wypadku samochodowego o wyłączeniu silnika i wyciagnięciu kluczyków ze stacyjki, ponieważ często poszkodowane osoby w szoku odpalają auto i próbują uciekać.
autor : ratowniczka
Ratowictwo medyczne
Ratownictwo wyskokosciowe
Ratownictwo taktyczne
Pogotowie ratunkowe;
Lotnicze pogotowie ratunkow
Organizacje specjalistycznych sluzb ratowniczych
Ratownictwo wodne – WOPR
GOPR
TOPR